نشان CE چیست؟

  زمانی که شما تاریخ تجارت را بررسی می نمایید می بینید شالوده تجارت یک پایه اساسي به نام اعتماد داشته است. به این معنی که در کنار نیاز و تقاضا، پایه اصلی تجارت اعتماد  بین افراد بوده است. در گذشته های خیلی دور کشتی حامل بارهای گوناگون در سواحل مختلف پهلو می گرفتند و کالاهایی را که در کشتی داشتند در آنجا خالی می کردند و به کشتی بر می گشتند و بومی های آن مناطق کالاها را نگاه می کردند و کالاهای مورد نیاز خود را برمی داشتند و معادل آن کالای دیگر می گذاشتند ، افراد کشتی کالاهای جایگزین را بر می داشتند و این شکل اولیه تجارت بوده است و پایه آن کاملا بر اساس اعتماد بوده است. امروزه نیز در دنیا پایه اول تجارت اعتماد است. فرض کنید یک تولید کننده در آرژانتین است و شما به محصولات آن نیاز دارید، تا زمانی که اعتماد شما جلب نشود شما خرید را انجام نمی دهید. در گذشته اعتماد از طريق دیدارها به دست می آمده است اما امروزه زمان و بودجه اجازه نمی دهد همه به صورت بصری همه موارد را مشاهده کنند و به همین دلیل به سیستمی نیاز است تا جايگزين ارتباط انسان به انسان شود و نیاز به مستندات،ابزارها و سیستم هایی است که زبان مشترک همه است تا با استناد به آنها بتوان به یکدیگر اعتماد کرد. گواهینامه های ISO  و نشان CE  زبان مشترکی است که اعتماد را به وجود می آورد.

CE چیست ؟

CE  بر گرفته از دو کلمه Community European  به مفهوم اروپای متحد و یا  Conformity European به مفهوم تطابق اروپایی، هم اشاره شده می باشد. نشان CE انطباق محصول با قوانین و مشخصات تعریف شده در اروپای متحد را نشان می دهد . محصولی که موفق به اخذ این نشان می شود ، می تواند در تمامی کشورهای اروپای متحد و اتحادیه تجارت آزاد اروپا بدون محدودیت برای فروش ، به بازار عرضه شود و با داشتن نشان CE  مجوز ورود به بازارهای اروپایی را پیدا می نماید.  علاوه بر کشورهای اروپایی بسیاری از کشورهای همسایه ایران و حاشیه خلیج فارس نیز، داشتن نشان CE  را به عنوان شرط پذیرفتن کالاها جهت واردات اعلام کرده­اند نشان CE  بعنوان یک سیستم پذیرفته شده جهت حصول اطمینان از کیفیت، ایمنی و الزامات زیست محیطی بسرعت در حال گسترش در کلیه کشورها می­باشد از این رو دريافت گواهي CE برای تولید کنندگان بسيار حائز اهميت است چرا که CE  استاندارد اروپاست و در واقع گواهي تضمين کيفيت اروپا محسوب مي شود که مورد قبول بسياري از کشورهاي دنياست . بنابراين محصولاتي که گواهي CE دريافت کنند شانس بيشتري براي بازاريابي و تصاحب بازارهاي جهاني خواهند داشت.

مزایای CE :

–  محصول مورد نظر می تواند به صورت قانونی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا (EU)  و منطقه تجاری آزاد اروپا به فروش برسد و جابجا شود.

– امكان صادرات به سایر كشورهاي مشمول اين استاندارد (شامل كشورهاي حوزه خليج فارس/كشورهاي آسیای میانه شامل آذربایجان ، ارمنستان ، ترکمنستان ، گرجستان ، تاجیکستان ، ازبکستان / عراق/ تركيه ، آفریقای جنوبی و… )

– اعتبار در بازارهای داخلی و خارجی

– ايجاد اطمينان در مصرف كننده و بازار خرده فروشي

– رعايت حقوق مصرف كننده

– مزيت رقابتي و تبليغاتي

– نظر مثبت نهادهاي قانوني

– شرکت در مناقصات بزرگ دولتی از جمله(نفت، گاز، پتروشیمی)

تاریخچه :

تاریخچهCE به حدود 40 الی 50 سال پیش بر می گردد ، زمانی که اتحادیه اروپا شکل می گرفت وزرای اقتصادی اروپا به این فکر افتادند که پایه های اتحادیه اروپا را محکم و قدرتمند کنند و در همين راستا عوامل متعددي وجود داشت از جمله اینکه استانداردها در اروپا بسیار متفاوت بودند یعنی انگلستان ، فرانسه، آلمان، سوئد، نروژ و سایر کشورها هر کدام با استانداردهای خودشان کار می کردند و برای آن که بتوانند از لحاظ اقتصادي قدرتمند باشند باید یک یکنواختی در نگرش ایجاد مي كردند و بر این اساس رویکردی به نام  New approach به معنی یک نگاه جدید و یک نگرش جدید شکل گرفت . در نگرش جديد هدف ايجاد یکنواختی در قوانین بود و از این جهت موسساتی را پايه گذاري کردند که بتوانند یک یکنواختی در استاندرادها ایجاد کنند، موسساتي به نام های  Cen و Cenelec ماموریت یافتند که قوانین استانداردها را در اروپا هماهنگ کنند . با توجه به استانداردهای موجود استانداردهایی را تدوین کردند که مورد قبول همه کشورها باشد . پیشوند این استانداردها EN    می باشد و به این استانداردها به اصطلاح HARMONIZED STANDARD (استانداردهای هماهنگ اتحادیه اروپا ) گفته می شود . پس از آن یک مبحثی به وجود آمد به نام Freedom Movement  به معنی گردش آزادانه کالا و خدمات . در استانداردهای هماهنگ نکات فنی،کیفی و ایمنی مطرح شده است. در برخی موارد نیز استانداردهای ISO  و  IEC را به عنوان مبناي استانداردهايEN قبول کردند و بدین شکل کشورهای اروپایی از لحاظ فنی به توافق رسیدند و برای ابعاد دیگر کسب و کار مجموعه قوانین دیگری را تدوین نمودند که نام این مجموعه قوانین را Directive  گذاشتندDirective .  ها مجموعه قوانینی است که برای هر حوزه از محصولات تدوین شده و قابل استفاده است. به طور مثال حوزه تجهیزات پزشکی Directive   خاص خود را دارد. در این دایرکتیو مجموعه ای از قوانین به صورت کلان و کلی در مورد تجهیزات پزشکی مشخص شده است و شما برای آنکه بتوانید محصول تجهیزات پزشکی را در اتحادیه اروپا وارد، تولید  یا خدمات پس از فروش بدهید باید این مجموعه قوانین را رعایت کنید. این Directive   ها به مرور زمان شکل گرفتند.

شماره ای که در ابتدای هر دایرکتیو آمده است سال انتشار و یا آخرین ویرایش آن دایرکتیو است . بعنوان مثال لوازم ساختمانی یا Construction Products  که با این کد دایرکتیو شناسائی می شود: 89/106/EEC

اهداف اصلي اين قوانين افزایش ایمنی و سلامت وهمچنین استحکام و توسعه استراتژی های بازار و تسهیل در تجارت می باشد.اتحادیه اروپا می خواهد به کالایی که وارد می شود اعتماد کند، یکی از راههای آن که به آن Old Approach  گفته می شود این بود که کالا را می بردند و تحت آزمایشاتی قرار مي دادند و اگر محصولات وکالاها مشکلی نداشت اجازه داشت

که وارد اروپا شود اما متوجه شدند که Old Approach  به دلیل حجم بالاي کالاها و زمان انتظار طولاني برای جواب ازمايش روش مناسبي نيست ومتاسفانه هنوز این نگرش برای برخی وجود دارد که محصول باید برود در اروپا تست شود اما این رویکرد گذشته بوده است. از سال 1983 تقریبا  New Approach جای پای خود را محکم کرد و همه به این سمت حرکت کردند و پس از آن موسساتی به نام موسسات Notify Body  مامور شدند که ببینند سازمان ها آن قوانین مربوط به استانداردهای هماهنگ را انجام داده اند یا خير .پس از آنکه  Notify Body تایید خود را مبنی بر اجرای استانداردهای هماهنگ و دايركتيو انجام دهد، به سازمان گواهینامه ای داده می شود به نام گواهینامه تطابق با دایرکتیو .

سازمان ها باید طراحی و مسائل فنی محصولشان را با این استانداردها و قوانين مطابقت بدهند و گزارش های سازگاری با این موارد را در قالب Technical File  تهیه نمايد و  Notify Body باید این موارد را کنترل کند.

چه محصولاتی می توانند نشان CE دریافت کنند ؟ ( دایرکتیوها)

 • اسباب بازی ها
 • ماشین آلات
 • سازگاری الکترومغناطیسی
 • تجهیزات محافظت ( ایمنی ) شخصی
 • تجهیزات تحت فشار
 • تجهیزات پزشکی
 • لوازم خانگی
 • بالابرها
 • وسایل حمل و نقل تفریحی
 • تجهیزات و سیستم های حفاظتی که در اتمسفر قابل انفجار بکار گرفته می شوند
 • تجهیزات اندازه گیری وزن غیر اتمی
 • مسیرهای کابل ها
 • محصولات ساختمانی
 • کاربردهای غیر نظامی مواد منفجره
 • بویلرهای آب داغ
 • تجهیزات اندازه گیری

 

نشان CE  برای مواد بهداشتی و آرایشی، مواد شیمیایی، داروها و مواد غذایی کاربرد ندارد.

آشنائی با برخی از روش های اخذ گواهینامه یا انطباق با الزامات CE : برای دریافت نشان CE دو روش وجود دارد:

1)  ممیزی

2) خود اظهاری

مراحل دریافت گواهینامه و یا نشان CE اروپا :

مرحله اول: انتخاب دایرکتیو‌ها یا قوانین مرتبط با حوزه کاربری محصول

مرحله دوم: تعیین و استخراج روش‌های آزمون استانداردهای همگون شده‌ اروپایی

مرحله سوم: بررسی خطرات و انتخاب روش ارزیابی

مرحله چهارم: اعمال استاندارد‌ها یا مقررات فنی

مرحله پنجم: گردآوری مدارک فنی Technical File که گزارشات نتایج آزمون‌ها و مشخصات محصول را شامل می‌شود.

مرحله ششم: تهیه اظهارنامه تطابق

مرحله هفتم: انجام ممیزی نهایی توسط موسسات مورد تأیید اتحادیه اروپا

مرحله هشتم: الصاق نشان CE و دریافت گواهینامه با اعتبار مشخص

مشتریان چگونه می توانند بدانند چه شرکت هایی Notify Body هستند و صلاحیت صدور گواهینامه CEرا دارند ؟ آیا صلاحیت صدور گواهینامه در حوزه کاریشان یا محصولات تولیدی را دارند ؟

در سایت رسمی اتحادیه اروپا لیست تمامی Notify Body  ها مشخص است مشتریان می توانند به سایت https://ec.europa.eu/growth/tools-databases/nando/ وارد شده، سپس به قسمت  Notified bodies nando رفته و درقسمت  Country به تفکیک کشورهای مختلف، نامNotify Body  را مشاهده نمایند .

Shopping Cart
اسکرول به بالا